BLOG

Wróć na główną stronę

Pozostałe wpisy:

Dlaczego warto inwestować w place zabaw? Dlaczego warto inwestować w place zabaw?

Jak konserwować drewniane place zabaw? Jak konserwować drewniane place zabaw?

Jakie są zalety zabawy na placu zabaw? Jakie są zalety zabawy na placu zabaw?

Jak konserwować drewniane place zabaw?

ogrod.jpg

Drewno choć jest pięknym tworzywem, to wymaga naszej uwagi i niejako czułości, by takim pozostać. Szczególnie jest to ważne, kiedy chodzi o place zabaw dla dzieci. Dla bezpiecznego korzystania z nich niezbędne jest, by były regularnie serwisowane i konserwowane. Podpowiadamy, jak konserwować drewniane place zabaw i kiedy najlepiej jest to robić.

Wiosna i lato to czas, w którym place zabaw wypełniają się gromadami dzieci, odbywają się zabawy, zawody i inne atrakcje. W tym czasie trudno o chwilę wolnego na to, by zająć się konserwacją placu. Dlatego tak ważne jest, by do tego momentu, zostały wykonane wszystkie dłuższe prace na placu zabaw, a w trakcie ciepłych pór roku odbywały się jedynie kontrole jego stanu. Pamiętajmy jednak, że dokładnym przeglądem dobrze jest zająć się jeszcze zanim przyjdzie zima, a wraz z nią pierwsze opady śniegu, które utrudnią pracę.

Na bieżąco w ciągu roku zwracamy uwagę na:

  • huśtawki: na łańcuch, jego przymocowanie do całości konstrukcji i do siedziska,
  • zjeżdżalnie: wszystkie śruby mocujące, jej stelaż i fundamenty,
  • domki drewniane i ściany wspinaczkowe (poszczególne elementy i ich mocowanie)

Raz czy dwa razy w roku odbywania się serwis i konserwacja drewnianych placów zabaw.

Do konserwacji drewnianych elementów dobrze jest stosować farby akrylowe wieloskładnikowe. Wybierając je, mamy pewność, że będą bezpieczne dla dzieci i przyjazne dla środowiska. Odradza się stosowanie lazurów czy impregnatów, które choć tańsze, są też i mniej trwałe.

Dobrze jest wykonywać malowanie drewna albo wczesną wiosną, nim dzieci poczują chęć na zjeżdżanie i zabawę na całego, albo późną jesienią. Najważniejsze jest sprawdzić wcześniej pogodę i upewnić się, że nie złapie nas deszcz w trakcie całego okresu prac. Przed przejściem do malowania odpowiednio czyścimy plac. Musi być on czysty i jednocześnie suchy, więc jeśli czyszczenie łączy się z myciem, czekamy na dokładne wyschnięcie i dopiero później malujemy. Po wszystkim uzbrajamy się w cierpliwość i czekamy na jego wyschnięcie.

Polecamy również zastosować specjalne (choćby chwilowe) ogrodzenie wraz z karteczką, która poinformuje o pomalowanym placu zabaw!

Wróć na stronę główną